CHIEFTEC zdroj Chieftronic PowerUp GPX-850FC, 850W ATX,80PLUS GOLD,cable-mgt,retail
Popis a parametry
GPX-850FC
- 80 PLUS® Gold certified efficiency
- Fully modular cable management
- Full-bridge LLC converter with DC-to-DC technology
- Low ripple and tight voltage regulation
- 5-year warranty
A high power-density design allows this series to deliver up to 850W of power in a compact form factor, measuring only 14 cm in total length, while achieving 80 PLUS® Gold certified efficiency. The compact size combined with the fully modular cable management, allows the PowerUp series to be used conveniently in smaller builds, where a short PSU is needed, while long, flat, black cables support builds even in very
large gaming cases.
- 5-year warranty
large gaming cases.
SPECIFICATIONS
Performance
.| Model | PowerUp 850W |
| Article no. | GPX-850FC |
| EAN code | 0753263077202 |
| Weight (without/with package) | 2.4 kg / 2.95 kg |
| AC Input | 100 - 240V / 12.0A |
| Frequency | 47 - 63Hz |
| +5V | 20A |
| +3,3V | 20A |
| +5V & +3,3V combined | 110W |
| +12V | 70.5A/846W |
| -12V | 0.3A / 3.6W |
| +5VsB | 2.5A / 12.5W |
| Maximum Power | 850W |
Connectors
| 20+4PIN ATX | 1 |
| 8 PIN CPU (4+4) | 2 |
| 8 PIN PCIe (6+2) | 6 |
| SATA | 9 |
| MOLEX | 3 |
| FLOPPY | 1 |
Cable length
| 20+4PIN ATX | 650 |
| 8 PIN CPU (4+4) | 650/150 |
| 8 PIN PCIe (6+2) | 3x 500/150 |
| SATA | 3x 500/150/150 |
| MOLEX | 500/150/150/150 |
| FLOPPY | Molex |
Features
| ATX 12V Version | v2.53 |
| Efficiency | 80 PLUS Gold |
| Dimension (DxWxH) | 140 mm x 150 mm x 86 mm |
| PFC | Active PFC |
| Fan | 120mm silent fan |
| Security |
| Warranty | 60 Months |
ParametryPorovnání
Formát zdroje
ATX
Konektory
8pin CPU 1x
Konektory
8pin CPU 2x
PCIe 6-pin
PCIe 8-pin
SATA 15-pin
Molex
FDD
Konektory pro základní desku
ATX 24-pin
Konektory pro základní desku
ATX 20-pin
EPS 8-pin
Vlastnosti zdroje
Modulární kabeláž
Efektivita zdroje
80 Plus Gold
Modulární kabeláž
Ano
Podsvícení
Bez podsvícení
Výkon zdroje (W)
850